METHEORA – Hodowla Psów Rasy Manchester Terrier

METHEORA - IRENA PIOTROWSKA | 48 508 677 702
EnglishGermanPolish

WYPRAWKA DLA SZCZENIAKA

Nowy członek rodziny to wielka radość ale także odpowiedzialność. Początki bywają pełne emocji, stres i ekscytacja związane z pojawieniem się psa w domu mieszają się z ogromną radością i wzruszeniem. W głowie pojawiają się miliony pytań:  Jak to będzie? Czy damy radę? Co potrzebuje nasz szczeniak? W tym artykule postaram się wymienić najpotrzebniejsze rzeczy dla manchester terriera, które możesz zakupić. Oprócz zakupu akcesorów potrzebnych dla pieska w domu i na spacerze, będziesz potrzebować też zabawek i gryzaków. Właściwa opieka nad psem to także żywienie i pielęgnacja. Kupując szczeniaczka w naszej hodowli otrzymasz oprócz kompletu dokumentów także wyprawkę na start. W skład wyprawki wchodzi zazwyczaj kocyk i zabawka z zapachem mamy i rodzeństwa, gryzak, małe opakowanie karmy ACANA , ciastka treningowe MEAT HIT, miseczka firmowa z Acana, miarka do karmy, woreczki na psie nieczystości z pojemnikiem.

Poniżej przedstawiam przykładową listę wyprawkową dla szczeniaka

OBROŻA

Kolorowa obróżka na klik jest odpowiednia dla szczeniaka na sam początek, można regulować jej długość w miarę dorastania psa.  Powinna być dopasowana do szyi psa, nie może być założona ani zbyt luźno ani nie za ciasno. Można przypiąć do niej adresówkę z numerem telefonu właściciela i imieniem psa. Niektórzy chcą na początek wybrać SZELKI ale trzeba pamiętać by były dobrej jakości i nie obdzierały delikatnej skóry szczenięcia. Dla dorosłego psa najlepszym wyborem ze względu na klinowatą budowę głowy będzie obroża półzaciskowa, najlepiej wykonana z miękkiej skóry lub podszyta neoprenem wysokiej jakości. Używam zaprojektowanych przez siebie obroży dla swoich psów od kilku lat. Powstały z myślą o specyfice rasy. Są wygodne i miękkie. Łatwo się je zakłada. Zaciskowa budowa obroży uniemożliwia psu wywinięcie się z niej. Ogranicznik zacisku zabezpiecza przed podduszeniem psa. Obroże skórzane są szyte ręcznie, z wysokiej jakości skóry, szycie „na okrągło” i dodatkowo z ukrytm wewnątrz szfem zapewnia psu wygodę. Żeby obroża spełniała swoje funkcje musi być dobrze dopasowana, mamy więc dwa warianty – na psa samca i dla suczki ( różnica ok 1,5cm). Oprócz obroży skórzanej półzaciskowej na spacer, każdy z moich psów ma też obrożę zapinaną na klamrę do której przymocowana jest adresówka. Obroże półzaciskowe ze względu na swoją rolę ( obroża otwiera się i zamyka) nie są odpowiednie do mocowania zawieszek z adresem i puszczania psa ze smyczy.

SMYCZ

Na początek jeśli używasz obroży szczeniakowej  możesz kupić w komplecie smycz parcianą wysokiej jakości. Smycz te są w dwóch wariantach dostępne w naszym sklepie. Pamiętaj, że wygodna smycz to komfort również dla ciebie. Smycz powinna być odpowiedniej grubości i długości. Ja najczęściej używam na codziennych spacerach smyczy skórzanych szytych na okrągło o długości 180cm z odpinaną rączką. Możesz też kupić smycz przedłużaną 220cm, jest ona zakończona z obydwu stron karabińczykiem, umożliwia to regulowanie jej długości. Używam smyczy z wysokiej jakości skóry bydlęcej, robionych na zamówienie, są to smycze o okrągłym przekroju, dla manchestera nadaje się rozmiar o średnicy 8mm do 10mm, różnych długości. Są wygodne, praktyczne i eleganckie. Skóra naturalna jest łatwa w czyszczeniu i pielęgnacji. Taka smycz posłuży bardzo długo. 

LEGOWISKO

Legowisko powinno być łatwe do czyszczenia oraz wygodne. Manchestery bardzo lubią wygodę, wolny czas w domu spędzają wylegując się w ciepłych miejscach – na poduszkach, w słońcu czy przy kominku i chętnie w łóżku. Mogę więc polecić dwa warianty legowisk, ekonomiczny i ekskluzywny. Odpowiednie dla wszystkich manchester terrierów szczeniąt i psów dorosłych są legowiska norki. Model którego używam jest zaprojektowany przeze mnie we współpracy z firmą Lauren. Legowisko zostało dostosowane do potrzeb rasy, posiada wzmocniony zamek, użyte materiały są miłe a jednocześnie trwałe. Łatwo je utrzymać czystości, wyjmowana poduszka pozwala na łatwe pranie poszewki, można ją prać w pralce. Wygodne i ciepłe zapewniają psom komfort odpoczynku, gdyż mogą się na nich wygodnie wyłożyć – zupełnie jak na kanapie, lub schować do środka. Dla nieco starszych psów używam też  nowoczesnych legowisk na nóżkach Doogie. Są równie łatwe w czyszczeniu i higieniczne, eleganckie i pasujące do nowoczesnych wnętrz. Do legowisk na nóżkach również pasują nasze norki, używam też kocy z miękkim wypełnieniem. Polecam też legowiska Bergamo marki Hunter, których również używamy w domu.

 

 

TRANSPORTER

Możesz się zaopatrzyć w wygodny, plastikowy transporter dla szczenięcia. To najlepsza i najbezpieczniejsza metoda przewozu malucha samochodem. Szczególnie jeśli podróż z hodowli jest długa. Pamiętaj żeby był odpowiednio duży. Do środka można włożyć matę lub kocyk, pies będzie się czuł bezpiecznie, prawdopodobnie prześpi cała podróż. Dla dorosłego Manchester teriera dobry będzie rozmiar M, o wymiarach około 65cm x 50cm x 48 cm. Wybierz ten łatwy w czyszczeniu i solidnie zrobiony. Ja używam materiałowych i metalowych klatek do transportu w samochodzie ale jeśli nie chcesz kupować dużego transportera, dla dorosłego psa praktyczne mogą się okazać szelki i pasy samochodowe. 

ZABAWKI

 

Zabawki to ważny element w życiu psa. Szczenięta bardzo potrzebują zabawek dla właściwego rozwoju psychicznego. Wybieraj bezpieczne i w wymiarze odpowiednim dla rasy. Wybór w sklepach jest ogromny: gumowe, piszczące, dyski, piłki, związane sznury. Zabawki jadalne czyli gryzaki do żucia pomogą powstrzymać twojego towarzysza przed uznaniem, że meble lub buty nadają się do jedzenia. Polecam też zabawki typu KONG są zajmujące, wytrzymałe i rozwijają psią inteligencję. Najczęściej używam dla szczeniąt polarowych szarpaków w różnych kształtach i kolorach, są miękkie i bezpieczne, odpowiednie dla psów w każdym wieku. Jeśli nie chcesz by pies szybko się znudził zakupionymi zabawkami, kontroluj jego dostęp do nich. Zorganizuj sobie pojemnik na psie zabawki i dysponuj nimi. Jeśli pies straci zainteresowanie zabawką, schowaj ją. Możesz ich używać naprzemiennie jako nagrody za dobre sprawowanie. Władca zabawek zyska szacunek swojego pupila 🙂 

MISKI NA KARMĘ I WODĘ

Plastikowe małe miseczki są wygodne dla szczeniąt ale będziesz musiał zastąpić je niedługo miskami odpowiednimi dla gabarytów dorosłego psa. Najlepsze są miski ceramiczne lub ze stali nierdzewnej. Powinny być trwałe. Polecam i używam misek firmy Hunter dostępne w naszym sklepie internetowym są solidnie i estetycznie wykonane, łatwe w czyszczeniu, nie są wywrotne i nie ślizgają się. Codziennie myj psie miski i dbaj o higienę. Potrzebujesz dwóch misek, jedną na karmę a jedną na wodę. Pies musi mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody. 

IDENTYFIKACJA

Mikrochip to elektroniczna pchełka z unikalnym numerem wszczepiona pod skórę psa. Zazwyczaj umieszcza się ją po lewej stronie szyi. To metoda znakowania zwierząt domowych, rekomendowana od 2012 roku także przez Związk Kynologiczny w Polsce jako bardziej nowoczesna alternatywa dla wykonania tatuażu. Każdy pies z mojej hodowli posiada mikrochip, jego numer jest wpisany do metryki psa oraz do Książeczki Zdrowia Psa /Paszportu. Mikrochip wszczepia lekarz weterynarii. Na identyfikatorze przy obroży możesz umieścić swój numer telefonu oraz informację że pies jest oznakowany mikrochipem, może to ułatwić jego odszukanie gdyby się zgubił.

WYBÓR KARMY

SPOSÓB ŻYWIENIA szczenięcia będzie miał bezpośredni wpływ na jego wzrost i rozwój, dlatego tak ważne jest, aby w pokarmie znajdowały się wszystkie niezbędne witaminy oraz składniki mineralne i odżywcze. Warto kupować tylko wysokiej klasy karmę, karmy bardzo tanie dostępne w marketach i sklepach spożywczych niestety nigdy nie będą dobre dla psa, zawierają różnego rodzaju odpady zwierzęce a nawet piasek i trawę. Minimum 30% białka i 16% tłuszczu to odpowiedni skład dla szczeniaka. Karma powinna zawierać głównie składniki mięsne a także roślinne dodatki. Karmimy według wskazań producenta uwzględniając wiek i wagę szczenięcia dzieląc dzienną dawkę karmy na 3-4 posiłki po 6 miesiącu życia wystarczą już dwa. Dzienna porcja w zależności od wieku MT i rodzaju karmy suchej, to od 120 do 250g. Obecnie karmimy nasz psy karmą ACANA. Karmimy po spacerze lub zabawie, nigdy przed bardzo intensywnym wysiłkiem. Dodatkowo można podawać biały ser i żółtka jaj oraz gotowane lub surowe mięso drobiowe. Jako przekąski stosujemy od jakiegoś czasu naturalne gryzaki VECTOR FOOD. Są to zdrowe jadalne zabawki dla szczeniąt i dorosłych psów z jagnięciny, wołowiny, drobiu, wieprzowiny.  Około 9-10 miesiąca życia można przejść już na karmę dla psów dorosłych. Naszym psom podajemy też zdrowe i funkcyjne przekąski takie jak Meat hit. Należy codziennie czyścić psie miski i podawać świeżą wodę.
Więcej na temat żywienia w dziale O RASIE zapraszam.

 

PIELĘGNACJA

Zapewnienie szczenięciu odpowiedniej pielęgnacji pomaga w ogólnym utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Sierść zdrowego psa powinna być błyszcząca i czysta i przylegająca. Oczy są błyszczące i przejrzyste. Jakiekolwiek wypływy w kącikach powinny być delikatnie usuwane zwilżoną gazą. Uszy powinny być czyste i pozbawione wydzieliny i przykrego zapachu. Problemy z uszami są dla psa bolesne i mogą być przyczyną chorub słuchu. Nos powinien być wilgotny i czysty. Bez wydzielin i uszkodzeń. Jama ustna, dziąsła powinny być różowe i zdrowe a zęby czyste i pozbawione kamienia. Brzydki zapach związany jest ze złym stanem uzębienia. Zęby mleczne sieczne (ostre) wyrastają między 1 a 2 miesiącem życia i są to: cęgi, średniaki, okrajki i kły. Po 2 miesiącu życia siekacze rozstępują się na skutek rozszerzania się kości międzyszczękowej i szczęki dolnej. W wieku 2-4 miesięcy zęby mleczne zaczynają już się ścierać. Zmiana cęgów, średniaków i okrajek następuje w 4-5 miesiącu po urodzeniu, natomiast zmiana kłów w 6 miesiącu życia. U piesków należy sprawdzić jąderka. Często w wieku, kiedy odbieramy szczenię jąderka mogą jeszcze nie być wyczuwalne lub znajdować się dopiero w kanałach. Wtedy trzeba pamiętać i czuwać nad tym i na bieżąco kontrolować czy już zeszły. Zaniedbań nie da się później naprawić, a jądro, które nie zstąpiło do moszny usuwa się z jamy brzusznej operacyjnie, gdyż pozostawienie go tam jest niebezpieczne dla psa. Brak choćby jednego jądra w mosznie jest wadą dyskwalifikującą z wystaw w każdej rasie, gdyż wnętrostwo jest dziedziczne. 

Zabiegi pielęgnacyjne: CZYSZCZENIE ZĘBÓW – na rynku dostępne są specjalne szczotki i pasty dla psów. Nie używaj pasty dla ludzi, może ona podrażnić żołądek psa w razie połknięcia. Możesz używać „gryzaków” pomagających w zwalczaniu płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego. Upewnij się jednak czy dany produkt jest przeznaczony dla szczeniąt ras małych i średnich.
CZYSZCZENIE OCZU I USZU – potrzebne ci będą waciki bawełniane i płyn do przemywania uszu oraz płyn do przemywania oczu. Możesz to robić raz na tydzień, w zależności od potrzeb.
KĄPIELE I CZESANIE – Manchester ze względu na rodzaj sierści nie wymaga częstego czesania ani kąpieli. Kąp szczenię tylko, gdy jest to konieczne, kąpiel wysusza sierść i skórę, dlatego zalecam stosowanie szamponów od lekarza weterynarii lub tych dostępnych w salonach pielęgnacji dla psów. Od czasu do czasu szczotkuj sierść psa używając gumowego zgrzebła, możesz przecierać go wilgotną szmatką aby nadać włosom połysku i usunąć kurz.
OBCINANIE PAZURKÓW – kiedy są zbyt długie należy je przyciąć używając specjalnych cążek, pierwszy raz trzeba poprosić o pomoc weterynarza lub hodowcę aby pokazał jak należy to robić by nie zranić pieska.

 

OPIEKA WETERYNARYJNA

Twój kontakt z lekarzem weterynarii jest bardzo ważny. Wybierz lecznicę, która cieszy się dobrą opinią. Najlepiej taką w której będziesz mieć możliwość kontaktu całodobowo. Zapisz sobie numer telefonu. 

PASOŻYTY I ZAPOBIEGANIE Pchły, wszy, nużyce i pasożyty jelitowe należą do najbardziej powszechnych pasożytów występujących u zwierząt. Niektóre z nich mogą przenosić poważne choroby zagrażające zdrowiu psa -szczególnie młodego. Pchły gryzą i żywią się krwią psów powodując podrażnienia i świąd. Może to prowadzić do takich dolegliwości jak pchle alergiczne zapalenie skóry, infekcje skórne, anemia, tasiemczyca. Kleszcze są znanymi nosicielami niebezpiecznych chorób. Dlatego potrzebne są środki skutecznie odstraszające kleszcze zanim te zdołają się przyczepić do skóry. Polecam Frontline i Advocate, preparaty ten stosuję w razie konieczności u moich psów. PASOŻYTY WEWNĘTRZNE Robaki takie jak nicienie stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia szczeniąt. Ważne jest, aby regularnie odrobaczać psy w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia. Lekarz weterynarii pomoże ustalić harmonogram odrobaczania. Po ukończeniu 3 miesiąca życia warto stosować ADVOCATE, środek ten zwalcza wewnętrzne zewnętrzne pasożyty psa oraz działa profilaktycznie.

SZCZEPIENIA Warto sprawdzić w książeczce zdrowia psa, czy był on odrobaczony i ile razy i jakie ma już szczepienia. Dzięki nim można kontrolować wiele z niebezpiecznych chorób takich jak: Nosówka, wirusowe zapalenie wątroby, Leptospiroza, Parwowiroza, Kaszel psiarniowy, Wścieklizna. Szczenięta są szczepione programem trzy stopniowym pierwsze szczepienie zawiera dwa składniki i jest wykonane po ukończeniu przez szczenięta 5 tygodni, drugie po 3 kolejnych tygodniach wściekliźnie następnie trzecie ostatnie. Wściekliźnie kolejnych latach życia psa szczepimy raz do roku pełną szczepionką. Przeciw wściekliźnie szczepimy psa gdy ukończy 6 miesięcy.

KASTRACJA/STERYLIZACJA we wczesnym okresie życia pomaga ograniczyć problem nadmiernej populacji niechcianych psów. Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że sterylizacja ogranicza ryzyko występowania niektórych typów nowotworów. Zabieg ten można wykonać gdy pies ma powyżej 12 miesięcy.

 

WYCHOWANIE I TRENING

SZKOLENIE SZCZENIĄT Najlepszym sposobem treningu dla młodego psa są psie przedszkola. Pomagają one właścicielom nauczyć szczeniaki reagowania na polecenia, co pomaga je kontrolować. Szczeniak będzie czuł się bezpieczniejszy i pewniejszy siebie, jeśli będzie wiedział, czego od niego oczekujesz. Bądź konsekwentny w tym, co mówisz i robisz. Poprawiaj szczenię kiedy jego zachowanie jest niewłaściwe, nagradzaj kiedy jest właściwe. Wiele problemów z zachowaniem jak obskakiwanie, warczenie, szczekanie lub gryzienie wynika ze złych nawyków, którym można zapobiec poprzez odpowiednie szkolenie. Poproś lekarza weterynarii lub tresera o wskazówki dotyczące prawidłowego szkolenia.

DOMOWE SZKOLENIE / NAUKA CZYSTOŚCI zaczyna się od pierwszego dnia. Wyprowadzaj szczeniaka na dwór rano zaraz po przebudzeniu, po drzemce, natychmiast po jedzeniu i piciu oraz przed snem. Konieczna jest konsekwencja, ponieważ szczeniak szybko przyzwyczajaj się do stałych pór wychodzenia na zewnątrz. Jeśli szczenięciu przydarzy się zmoczyć w domu, natychmiast wyprowadź go na dwór. Łagodna reprymenda zadziała tylko, jeśli przyłapiesz go na gorącym uczynku – będzie mógł skojarzyć, czego dotyczy. Szczenięta w naszej hodowli są przyzwyczajane do załatwiania swoich potrzeb na specjalnych podkładach chłonnych. Chęć zachowania czystości na legowisku pojawia się już u 3-4 tygodniowych maluchów. Starają się wyjść poza kocyk zaraz po przebudzeniu. Dlatego juz w tym wieku rozkładam maty tuż przy legowisku matki i szczeniąt. Później maty przesuwamy pod drzwi wejściowe lub na balkon.

ĆWICZENIA to ruch i bieganie, zabawy z innymi psami i z właścicielem np. aportowanie, są one istotne dla psychicznego i fizycznego zdrowia zwierzęcia. Utrzymanie formy zapobiega otyłości i związanych z nią zaburzeń zdrowia. Regularne ćwiczenia uczą też zachowań społecznych i zapobiegają złym nawykom. Szczenięta uwielbiają ćwiczenia, ale pamiętaj, aby nie przetrenować psiaka. Może to mieć negatywny wpływ na jego wzrost i rozwój. 

 

Top