PIES RASOWY: Skąd się biorą rasowe szczeniaki?
Wysłane przez      12/11/2018 12:32:57     PIES RASOWY wybierz świadomie.    0 Komentarze
PIES RASOWY:  Skąd się biorą rasowe szczeniaki?

O hodowli psów rasowych

Skąd się biorą szczeniaki? Psy rasowe rodzą się w hodowlach. Czym jest hodowla? Według mnie hodowla jest swego rodzaju sztuką. Stylem życia. Procesem tworzenia. Jest też ciężką pracą, wymagającą poświęcenia. Nauką planowania i tworzenia odpowiednich strategii hodowlanych. To był ten bardziej duchowy termin, a teraz zejdźmy na ziemię. Hodowla to też codzienna opieka nad psami. To spacery, wystawy, ciąże, porody, pielęgnacja, żywienie, opieka weterynaryjna, sprzątanie, puchary, dyplomy, legowiska, miski, karmy, smycze, obroże, sierść (wszędzie), szczeniaczki, siuśki i to drugie, obgryzione meble, dokumenty,  płotki i klatki, kocyki i szmatki... Bez wolnych niedziel i Świąt, bez wakacji all inclusive. Przez cały rok wstajesz skoro świt. No tak, hodowca musi wstawać każdego ranka bardzo wcześnie, praca którą wykonuje każdego dnia zajmuje czasem po kilka godzin dziennie. Ten styl życia przypomina mi trochę życie mnichów w klasztorze. Oddani jednej sprawie, pochłonięci nią bez reszty. Na marginesie nazwa mojej hodowli to właśnie nazwa greckiej góry na której znajduje się dawny klasztor. Nazwa góry stanowi wzniesiony w górę, będący wysoko w powietrzu. I odzwierciedla mój hodowlany cel.. dążyć w górę, do doskonałości (której -jak wcześniej ustaliliśmy i tak nie ma hihi).

A teraz definicja: Hodowla to planowe i świadome działanie człowieka, mające na celu poprawę populacji genetycznej zwierząt, doskonalenie cech dziedziczonych, tak by potomstwo było lepsze od pokolenia rodzicielskiego pod względem eksterieru, charakteru i zdrowia, pozbawione cech ujemnych a obdarzone cechami najlepszymi dla danej rasy z zachowaniem odpowiedniej systematycznej selekcji i w stworzonych optymalnych dla danego gatunku warunkach.

Cel ten nie jest łatwy do osiągnięcia i wymaga wielu lat pracy. Lata te zobaczysz w rodowodzie, bowiem hodowlę w tym znaczeniu przedstawiają pokolenia, które zapisane są w rodowodach psów. Jednak uważam, że nie jest to tylko doskonalenie kolejnych pokoleń, celem hodowli jest też zachowanie naszego dziedzictwa. Każda rasa ma swoją niepowtarzalną historię, w której bohaterami są wspólnie wyjątkowi ludzie i wybitne psy.

 

Ewolucja rewolucja

Może zauważyłeś już, że hodowla to proces, wieloletnia praca, daleki cel. Hodowli psów nie planuje się na rok czy nawet na 5 lat. Hodowca musi być wytrwały i naprawdę pracowity. Mieć dużo samodyscypliny i ogromną motywację. Bo przecież nie zawsze jest tak, że wszystko układa się jak w bajce. Natura uczy pokory, uczy, że są rzeczy, na które nie mamy wpływu. Musimy się z tym pogodzić. Nie można się upierać przy swoich poglądach, trzeba się zmieniać, trzeba iść do przodu, rozwijać się. Taki jest też mój osobisty pogląd na życie: musimy iść do przodu. Pokora pozwala mi na przyznanie się do popełnionych błędów. Tak, popełniłam ich sporo nie tyko w hodowli, ale też w życiu osobistym. Wszyscy to dobrze znamy, gdy nie ma się już wpływu na to, co się stało trzeba wyciągnąć wnioski na przyszłość i iść dalej. Nie raz, nie dwa przyjdzie jeszcze zweryfikować poglądy pamiętając o tym, że nie ma złotego środka na wszystko. Stale się uczę, pogłębiam wiedzę. Zdobywam doświadczenie stosując tę wiedzę w praktyce. A czas pokaże efekty pracy. Czasem trzeba zrobić kilka kroków w tył, by znów ruszyć do przodu. Jednak pokora na pewno ułatwi podejmowanie decyzji. Każdy dobry hodowca ma wiele pokory. Jak mnisi w klasztorach. Nie każda droga w hodowli która na początku wydawała się dobra, taką samą okazała się za kilka pokoleń. Nie każdy plan, gdy się iści jest wart doprowadzenia do końca. Właśnie wtedy gdy pełny entuzjazmu snujesz plany w głowie, okazuje się że ten twój wybrany super pies z miotu wcale nie jest super. Lecz czy zdobędziesz się na obiektywizm?

 

Kto nad tym czuwa

Nad hodowlą psów rasowych, czuwają specjalne organizacje. FCI - Federation Cynologique Internationale czyli Międzynarodowa Federacja Kynologiczna z siedzibą w Thuin, w Belgii działa od 1911 roku. Od 1957 roku członkiem FCI jest Związek Kynologiczny w Polsce ( w skrócie ZKwP ). Zadaniem ZKwP jest regulacja hodowli psów poszczególnych ras. Szczegóły kwalifikacji hodowlanej psa/suki uściśla Regulamin Hodowli Psów Rasowych. Wszystkie regulaminy oraz informacje o Oddziałach w kraju znajdziesz na oficjalnej stronie www.zkwp.pl. To właśnie ZKwP wystawia psom odpowiednie dokumenty: nabywając psa w hodowli otrzymasz metrykę, dokumentującą jego pochodzenie. Do zadań FCI i poszczególnych krajowych związków czyli w Polsce ZKwP, należy również organizowanie wystaw psów rasowych. Drogi czytelniku nie chcę w tym miejscu mówić ani źle ani dobrze o całej reszcie stowarzyszeń i związków, myślę że to nie ma sensu. Temat prawdziwości psich dokumentów przewinie się jeszcze wiele razy przez moje artykuły.

Podziel się tym postem:

Pozostaw odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (Nie opublikowany)
   Witryna: (Adres strony zhttp://)
* Komentarz:
Wpisz kod